Fasıl Eğlence

Meyhane Alsancak

Son yıllarda İzmir gece hayatında en çok tercih edilen mekânlar meyhaneler oldu. Bunun birçok sebebi var aslında. Kimsenin artık uzun saatler boyunca ayakta kalmak istememesi, barlar sokağına dönüşen Gazi Kadınlar’da sıkış tepiş eğlencenin tadının olmaması, diskolarda içkiyi fazla kaçıran gençlerin kavga çıkartması gibi sebepler eğlence anlayışında bir takım değişikliklere yol açtı. Zaten Alsancak’ta en son 90’lı yıllarda gece hayatı çok kaliteli idi. Herkes birbirini tanır, insanlar giyimlerinden davranışlarına kadar her şeye özen gösterirlerdi.

90’larda barlarda eğlenen genç müşteri kesiminin çoğu 2000’lerde evlenince gece gezmelerinde yeni bir akım yarattılar. Artık gece geç saatlere çıkmak yerine birbirlerinin evlerinde hafta sonu yemekleri yapmaya başladılar. Bu gecelerin sonunda evlerin salonunda müziğin sesi yükseltilerek bir nevi diskoya dönüştü. Son derece keyifli geçen bu arkadaş toplantılarında bir gün ikisi de evli olan, İzmir’in tanınmış iki siması birbirlerine âşık oldular. Bu gizli aşk aylarca sürdü. Fakat insanlar yavaş yavaş durumu fark etmeye başladılar. İzmir’de laf çoktur. Kimisi doğru ama çoğu yalandır. Bu aşk kulaktan kulağa yayılıp en sonunda eşlerin kulağına gelince gerçekler ortaya çıkar. İkisi de boşanır. Birbirleri ile evlenirler fakat bu olay sonrasında Alsancak’taki bu evli arkadaşların bir araya gelip eğlenme anlayışları biraz değişir. Evlerde toplanmak evliliklerini riske atmak gibi gelmeye başlar. Benim de birçoğunu yakından tanıdığım bu nesil 2010’ların başından itibaren tekrar eşleri ile birlikte gece hayatına dönmek istediler. Yaşlar ilerlediğinden eğlence anlayışları da değişmiştir. Artık daha erken saatlerde masalarına oturup, bir yandan fasıl, bir yandan sohbet, mezeler ve rakı eşliğinde keyifli bir akşam yemeği yemek ister oldular. Bu sebeple son yıllarda İzmir’de meyhane sayısı oldukça çoğaldı.

Yüzyıllardır Rum meyhanelerine ev sahipliği yapan şehrimizin öz kültürüdür bu yerler. Kapılarından içeri girildiği zaman Alevisiyle Ermenisi kardeş olurlar, Türkler Rumca müziklere eşlik eder, Ermeni mezeleri üstüne Musevi badem ezmeleri yenirmiş. Kültürlerin kucaklaştığı, dostlukların pekiştiği, dertlerin paylaşılarak azaldığı, mutlulukların anlatılarak çoğaldığı yerlermiş bu meyhaneler. … Yeni açılan meyhaneler arasında öne çıkan isimlerde benimde çok keyif alarak gittiğim en başta Meyhane Alsancak var. Esasen, bir meyhaneleri meyhane yapan özellikler nedir? Bence öncelikle yaşıdır. Zira mekân ne kadar eski ise o kadar oturmuş oluyor. Enerjisi bile farklılaşıyor. İstanbul’da Çiçek Pasajı’na girdiğinizde hissettiğiniz enerjiyi hatırlayın. Bunun dışında meyhane dediğin ne çok sıkış tepiş ne de çok büyük olmalı, müzik ne çok kısık ne de çok yüksek, ortam ne çok lüks ne de çok salaş olmalı. Masalar temiz, mezeler lezzetli, sahibi mütevazı, müşterileri değerli olmalı. İzmir’de şu anda yukarıda saydığım unsurların birçoğunu üzerinde bulunduran birkaç meyhane var; Tenha sokakların arasına sessiz ağaçlar gibi konuşlanmışlar. Zamanın ötesinde yerler. Elli sene sonra da tercih edilirler

Fasıl Eğlence